Her vil du løbende kunne holde dig informeret om hvad der sker i B.R.C.C……..Ræs og fræs.

 

                                              Sæson kalender:  2018

 

Søndag d.       11.  Marts:                   Træning                         12   –   18 

Søndag d.       18.  Marts:                   Træning                         Lukket

 

                   

                                      

       

 

 

                                                           DRCMU 5
                                                           ========
Vi vil gerne takke alle for en rigtigt god og hyggelig raceweekend og håber I syntes det samme.

 

BRCC 2017/2018 Birkerød d. 24. September 2017

Vi har på grund af de ekstraordinære omkostninger til nyt 600m2 tæppe, samt nyt Myrcm opdateret softwaresystem hævet kontingentet til:

Kontingent kr. 500,-

Junior kr. 300,-

Gæstekørsel: kr. 50 3 x og herefter indmeldelse

TRÆNINGS TILMELDING PÅ FB:

Det vil være rigtigt fint, hvis man tilmelder sig træningen på vores FB side, så vi hver især kan se hvor mange der kommer til træningen.

UD- OG NEDPAKNING

For at alle for mest muligt ud af dagens træning, deltagere alle ved ud- og nedpakning. Mødetiden er kl. 11.00 og nedpakningen starter kl. 18.00. Der kan på dagen aftales at nedpakke senere for dem som har lyst til det, dog skal vi være ude af hallen kl. 20.00. Der kan være enkelte gange, hvor man ikke kan deltage ved enten ud- eller nedpakningen og det tages der hensyn til.

Det tager ca. 30min at lægge banen, stille borde, køretårn og tælleranlæg op, og alle deltager indtil alt er opstillet inden man begynder at pakke sine egne sager ud.

Når tæpperne er rullet ud, skal de forsigtigt rettes til ift. hinanden og det må ikke foregå ved at man ”sparker” ned i tæppet for at rette dem ind, men derimod ved for at trække dem indtil hinanden. Når de er lagt til skal de tapes med gaffatape hele vejen ned igennem. Banen er mærket op til Curbs og slanger og der er lavet en tegning af layoutet, så alle kan se hvordan banen skal lægges.

TÆPPERNE:

Når vi pakker sammen, er tæppeoprulningen den største udfordring. Det er 4m og 30m lange tæpper og det kræver lidt tålmodighed at ”lære” at rulle dem op på rullerne, men prøv endelig, for så kan alle gøre det efter få gange. Det er MEGET vigtigt, at man starter så lige som muligt på rullen og at man får tæppet med rundt på midten også (det kan godt betale sig at være 3 i starten) Det gør det MEGET lettere. Enderne må godt gå lidt ud over tæpperørene, men ikke for meget da de så ikke kan ligge inde i opbevaringsrummet.

KØRETÅRN:

Vi laver det i 2 ”etager” og man skal passe på, da pladerne vi står på ikke ligger fast, så man skal ikke stå for yderligt (dvs. ikke stå/sidde helt fremme på pladerne) og bruge ”trappen” når man går op og ned fra køretårnet:

STOLE:

Vi har desværre kun enkelte stole, så man skal tage sin egen stol/klapstol med.

BILERNE:

Vi har nogle fantastiske tæpper med super godt greb, som virkelig kan bruges seriøs til set-up test og træning. De er dog desværre ret sarte/tynde, så vi har krav til bilerne som skal overholdes:

  • Karossen må under ingen omstændigheder støde på tæpperne. Hvis det er tilfældet, stopper man øjeblikket og går ned og hæver karossen eller bilen.
  • Bunden må heller ikke støde på og der skal køres med minimum 5mm frihøje
  • Der må kun køres med gummidæk

SLANGER OG CURBS:

Hvis man får kørt curbs eller slanger af, går man selv ned fra køretårnet og retter dem, og senest efter den 5 min`s træning man evt. er i gang med. Hvis ikke slanger og curbs ligger hvor de skal, bliver tiderne ikke til at regne med, og det er heller ikke sjovt at køre på en bane som ligger hulter til butler.

TIDSOPDELT TRÆNING:

Stock/Hobby: 10min 12.00 – 12.10 & 12.30 – 12.40

Superstock:   10 min 12.10 – 12.20 & 12.40 – 12.50

Modified:       10 min 12.20 – 12.30 & 12.50 – 13.00

Dvs. Alle kan komme ud og køre 2 x pr. time = 20min/time

Vi har planlagt at lave en klubmesterskabsserie og hvis der er interesse for det kan vi også køre nogle trænings løbsheats, i stil med det vi gjorde sidste år. Det var både underholdende og god træning

Der er altid plads til forslag og ændringer og vi høre meget gerne fra Jer. Så meld endelig ind, med hvad I måtte have af ideer og forslag mm.

Og sidst men ikke mindst ønsker vi alle en rigtigt god sæson og held og lykke til racene.

RÆS OG FRÆS

Bestyrelsen i BRCC

 

I BRCC er man velkommen til at tage sine børn med, MEN det er vigtigt at de sidder stille. Det er ikke tilladt at løbe rundt, spille bold eller på anden måde forstyrre de kørende. Det at køre, samt at dygtiggøre sig, kræver stor koncentration og bør accepteres fuldt ud. Vi håber på forståelse fra forældrenes side.

På forhånd TAK. BRCC

 

 

 

10606314_1022888191074514_6880528147521001540_n1016472_1022895324407134_2984189692873313225_nDSCN10100aDSCN1116ADSCN1108DSCN10113asøndag den. 22 marts.

touring car Rc touring car Brcc Rasmus Rask City2 5  Pit 6Publikum 1Teknisk KontrolPublikum 2DM4 Birkerød RCBane Rc 163 Rc Birkerød 1   Birkerød rc 2 Birkerød Rc 1 Rc H  10.11.2013 110.11.2013 5 27.10.2013 02 e03e01 MS2B5200 CMS2B5198MS2B5201   24.02.2013 7 03.02.2013 1Xrai6987 03.02.2013 2                                           auto181   auto181

 

 

 

 

 

rdskoler

sjpraktik

ravn120